FBK

Futbol Çimi

FBK ÇİM

Büyük Rulo Futbol Çimi

Hazır kalıp futbol çimleri, stadyumlar ve antrenman sahaları için özel olarak hazırlanan çim türleridir. En önemli fark ve ayrıcalığı %100 kum altyapıda yetişmiş olmasıdır. Bu özelliği ile futbol sahalarının drenaj sistemine uyum sağlar ve düz bir zemin oluşturulması yönünde ondülasyon kusurlarının önüne geçer. Düzgün bir oyun alanı sağlar, mükemmel top kontrolü ve hızlı su tahliyesi özelliklerine sahiptir.

Futbol çimleri uluslararası standartlarda üretilen spor ve zorlu karasal iklim koşullarına uygun tohum varyeteleri seçilerek tamamı kum üzerinde yetiştirilmektedir. Bir vegetasyon dönemini geçirdikten (min. 8-9 ay) sonra kesime hazır hale gelmektedir. Futbol çimleri özel makinesi ile 1,20 * 8-10 m ölçülerinde büyük rulolar halinde kesimi yapılmaktadır. Kesilen büyük rulolar yine yerine özel bir makina yardımı ile serimi yapılmaktadır.

FBK, birçok futbol kulübünün referansı ile profesyonel ve dünya normlarında futbol çimi üretimi yapmaktadır.

FBK ÇİM

Neden Hazır Futbol Çimi ?

Hazır futbol çimi kök gelişimini tamamlamış, doku,renk ve direnç bakımından, ekim ile tesis edilen sahalara göre  hazır olma sürecinde kulüplere zaman ve prestij kazandırırlar. Stadyumlarda ve sahalarda sezon sonu – sezon başlangıcı arasındaki süreler çok kısıtlı olmaktadır. Bu sebeple sezona yetişmesi ve futbolcu sağlığı açısından zeminin oyuna hazır edilme süreleri hayati önem taşımaktadır. Büyük rulo olarak hazırlanan ve gönderilen çimler, serim sonrası alanda hızlıca kök atmaya başlayarak, hızlı adaptasyon sağlar ve sahada kusursuz ve sağlıklı bir zemin kalitesini sunar.

FBK ÇİM

Futbol Çimi İhtiyaçlarınızda Bizlerle İletişime Geçin

ÖNCELİĞİMİZ MÜŞTERİLERİMİZİN MEMNUNİYETİ

FBK ÇİM

Futbol Çimi Hakkında Sık Sorulan Soruları Derledik

Ekim yöntemi ; sahanın yerinde tohum ekimi yapılarak tesis edilmesi işlemidir. Bu yöntem sağlıklı ve iyi bir yöntem olmasına karşın dayanıklı bir zemin kalitesi sunabilmek için uzun sürelere ihtiyaç duyar. Hazır kalıp futbol çiminde ise bu süreci çiftlikte tesis edilen özel kum alan üzerinde ekim işlemi sonrası 8-9 ay süresince yoğun bir bakım programı uygulanır. Yerinde güçlenme sürecini  tamamlayan çim ilgili sahasına monte edilmesi sonrasında hızlıca adapte olur ve kısa sürede  oyuna hazır bir zemin sunumunda dayanıklılık ve süre anlamında öne çıkar.

Futbol çimi , stadyumlar, antrenman sahalarında ve hızlı tesis edilmesi gereken tüm sahalarda  kullanılmaktadır.

 
 

Ekim yöntemi ve hazır kalıp çim ile tesis edilen çimlerin bakım prosedürü aynı olmasına karşın, ekim yönteminde çim doku daha hassas olacağı için hastalığa karşı dayanımı düşük, ve yeni çıkan tohumların güçlenmesi ve yoğunluğunun artması için daha fazla bakıma ihtiyaç duyacaktır.

Futbol sahalarının çim bakım uygulamaları; biçim, gübreleme, ilaçlama, doku seyreltme, havalandırma, zararlı ve hastalıklarla savaşma, maç hazılıkları v.b. işlemlere ihtiyaç duyar. Bu uygulamalar  için profesyonel bir ekip ile çalışmak gerekmektedir.